Івана Купала 2019: символіка вінка і папороті, традиції пускання вінка на воду в Купальську ніч
Опубликованно 27.09.2019 07:31
Насувається один з найулюбленіших та загадкових свят слов'янської традиції Івана Купала 2019, тому ми готуємо наших читачів до найцікавішого. Знаючи силу чудес і чарівництва, які приходять разом із днем Івана Купала, дівчата особливо цікавляться збором трав, папороттю і про вінок на Івана Купала з квіток, з допомогою яких можна ворожити на судженого в Купальську ніч і визначити своє майбутнє, а також трави, зібрані на Івана Купала. Їх сила вражає навіть тих, хто не вірить в чаклунство. Саме віночками, ворожіння на вінках і травам присвячений наш матеріал.
Незважаючи на те, що в календарі церковних свят липня 7 числа варто лише свято Різдво Івана Хрестителя, це не скасовує той факт, що з 6 на 7 липня відзначають одне з найпопулярніших свят літа — Івана Купала.
Це свято дуже багатий традиціями, але одна з найпопулярніших, старих і потужних, — плетіння вінка на Івана Купала, а також збір трав для нього і просто для домашнього господарства, ворожіння на судженого і багато іншого. Почнемо, з вінка на Івана Купала.
Традиції плетіння вінків на Івана Купала
Одним з найвідоміших дівочих обрядів в ніч на Івана Купала було плетіння вінків та ворожіння на них. Дівчата плели вінки з самого ранку. Для них збирали польовий мак, волошки, дикий жито, барвінок, безсмертник, м'яту, деревій, любисток, ромашку, хміль та інші рослини. Трави, зібрані на Івана Купала, мають особливу силу, тому саме в Купальську ніч їх збирали і укладали у вінок, з допомогою якого робили спеціальні маніпуляції, про які ми розповімо далі.
Вінок на Івана Купала з богородицької трави
Перед тим, як приступити до ворожіння на Івана Купала, розповімо, як красивий і правильний вінок на Івана Купала своїми руками зробити. На Івана Купала традиційно плели вінок з трави Іван-да-Марья, богородицької трави, ведмежого вуха і лопуха. На даний момент вінки в основному плетуть, щоб відчути атмосферу свята. Пропонуємо далі просту інструкцію того, як сплести вінок на Івана Купала своїми руками.
Щоб вінок на Івана Купала вийшов красивим і не розпався, візьміть свіжі квіти з довгими, гнучкими стеблами. Якщо плануєте гадати на Купальському вінку, візьміть трави, описані вище. Якщо ваш вінок на Івана Купала буде виконувати лише декоративну функцію, вам підійдуть ромашки, кульбаба, волошки, конюшина та інші за вашим бажанням. Не обривайте листя: так ви отримаєте додаткову повноту віночка. Можна додати ягоди зі стеблом, але тоді використовуйте не більше 3-4 колірних відтінків.
Складаємо разом два стебла квітки або з'єднуємо в пучок декілька найбільш великих квіток. Беремо наступний квітка, обмотуємо навколо перших його стебло. Кожен наступний квітка вплітаємо щільніше, ближче до попереднім. Продовжуємо додавати квіти і ягоди, поки вінок не підійде по обхвату голови.
З'єднуємо кінці вінка разом. Вплітаємо всі закінчення стебел в основу вінка. Можна зв'язати місце з'єднання травою або корою дерева. І ось ваш вінок на Івана Купала 2019 своїми руками готовий!
Збір трав на Івана Купала в 2019 році
Ми вже говорили про те, що трави, зібрані на Івана Купала, мають неймовірні властивості: лікують хвороби та захищають від нечистої сили. Їх дівчата збирали в ніч на Івана Купалу або на світанку по росі, частіше засушивали і використовували як засіб від усіх напастей, в дівочих ворожіннях, при лікуванні людей і худоби. До трав, що володіє чарівними властивостями відносяться: трава колюка, папороть, або кочедыжник, тирлич-лихоманник, плакун-трава, дурман, адамова голова, болотний голубець, ревенька, одолень-трава, суниця, перенесення, на-сон, розрив-трава, переліт-трава, іван-да-марья, будяг, чортополох, подорожник, лопушок, купаленка, ведмеже вушко, богатенька, чорнобиль, жовтець, архилин, мурашине масло, мідяниця, або курячья сліпота, петров хрест і багато інших. Збираючи лікарські рослини, збирачі намагалися вплинути на їх душевний стан.
Собираемому рослині говорилися компліменти, воно називалося царем або царицею, цілющу траву обіймали і цілували — все це, за повір'ями, посилювало цілющу властивість рослин. Без дотримання такого звичаю вважалося, що цілюща сила трави буде слабкою або взагалі зникне. Якщо додати ці трави у вінок на Івана Купала, ефект вийде дуже правдивим.
Ворожіння на вінках в ніч на Івана Купала
Тепер прийшов час розповісти про ворожіння на вінках. Традиційно ворожили на вінках в ніч на Івана Купала на березі річки. Пускали один, а в деяких місцевостях два вінки — сплетені на себе і на нареченого — за течією річки з запаленою свічкою. Якщо свічка на вінку гасла — це віщувало біду, якщо пара вінків пливла поруч — це було передвісником весілля молодих, якщо нарізно — значить, молодим разом бути не судилось. Якщо дівчина гадала на одному вінку, і він швидко плив за течією — це означало швидке заміжжя, якщо крутився на місці — ходити їй ще в дівках, а якщо його прибивало до іншого берега — значить, і сватів чекати з тієї сторони.
Хлопці іноді спеціально виловлювали вінки на іншій стороні річки або випливаючи на річку на човні. Якщо вони ловили вінок дівчата, це означало, що вони одружаться в цьому році. Звичайно, про це домовлялися заздалегідь, і дівчина плела вінок так, щоб його можна було дізнатися: вплітала у нього великий білий або червоний квітка, додавала стрічку або листя дерев, які не використовували інші односельчанки.
Вінок на Івана Купала — краща прикраса для дівчини
В Україні мистецтво плетіння вінків було справжньою наукою. Квіти, трави, колоски — всі старалися комбінувати так, щоб вінок підкреслював красу його господині. Вважалося, що він повинен бути невисоким і акуратно сидіти на голові дівчини. Строкаті і громіздкі вінки не прикрашали українку.
Вінок носили лише незаміжні дівчата, він вважався символом їх невинності. Молоді заміжні жінки прикрашали голови хустками. Цей звичай характерний не тільки для українців, але і для всіх слов'янських народів. Історії відомий випадок, коли в 977 році чехи підняли повстання проти своєї княгині Дубравки, за те, що та, будучи в літах, прикрасила свою голову дівочим вінком.
Вінки з паперових та воскових квітів могли використовувати як весільну прикрасу. Їх плели монашки православних монастирів і продавали на київських базарах. Називали ці вінки "київськими". Вони були справжнім витвором мистецтва. "Київські вінки" дівчата могли купувати собі на весілля, ретельно підбираючи оберіг.
Весільний вінок українських поселеннях грав ту ж роль, що і фата — ажурна тканина, яка приховувала наречену від лихого ока. У вінок спеціально заплітали барвінок — символ довгої любові, здатної винести будь-які перешкоди. Навіть куплені паперові "київські вінки" оплетались барвінком.
Є дані, що в стародавній Україні весільні вінки плелися з пташиного пір'я. Найкращим пір'ям для вінка вважалися пір'я павича. В деяких місцевостях плели їх і з курячого пір'я, забарвлюючи потім вінок в зелений колір — колір рослинності і життя.
Вінок як оберіг Купальської ночі
Вінок з живих квітів вважався оберегом — вірили, що дівчина з вінком на голові, наділена магічними силами, якими може покарати кожного, хто побажає їй зла. Саме тому вінки плелися на дні сонцестояння. Щоб вінок надійно оберігав від розгулялася темної сили, яка раділа тому, що ночі стають довшими, у нього вплітали часник, полин та любисток.
В деяких місцевостях дівчата після ворожіння на Івана Купала виловлювали свої вінки, висушували і закидали їх через голову на дах хати, зберігали на горищі або вішали в будинку, вірячи, що він здатний захистити сім'ю і будинок від бід і хвороб.
Символіка квітів і стрічок у віночку
Квіти, які впліталися у вінок, мали певну трактування. Наприклад, червоного маку приписували силу захищати від відьом, пристріту і всякого зла. З-за того, що пелюстки маку дуже швидко і легко осипаються, він був і символом швидко проходить дівочої краси і молодості. Біла ромашка традиційно була символом чистоти, невинності, довіри, ніжності і душевності. Васильки були символом святості й скромності, а також здоров'я і сили. Барвінок говорив про визнання в любові і був символ краси, безсмертник — символ здоров'я деревій — символом вільної волі. Кажуть, що у дорослих дівчат в уборах повинно було бути 12 різних кольорів.
До вінка кріпилися стрічки, які також мали своє значення. Червоні носили дівчата, які зустрічалися з хлопцями, зелені — панянки "на виданні", але поки без кавалера, блакитні призначалися для сиріт, а білими — символ невинності — прикрашали тільки вінки дівчат. Вірили, що стрічки оберігають волосся від недоброго ока, тому й опускаються нижче коси, щоб приховати її.
Вінки ніколи не викидали їх або спалювали, або віддавали воді.
Квітка папороті у ніч на Івана Купала
А поки дівчата будуть плести вінки та ворожити на них, хлопці будуть змагатися в хоробрості, шукаючи на Івана Купала цвіт папороті. Нагадаємо, що квітка папороті — міфічний квітка, який відкриває його власнику скарби і таємниці світу, дарує надзвичайні здібності і владу над нечистим духом. Зірвати квітку дуже важко, тим більше що нечиста сила цьому всіляко перешкоджає і залякує людини. Зате очікувані багатства змушують молодих людей йти на ризик і шукати цвіте папороть на Івана Купала.
Гарного свята! Більше актуальних матеріалів шукайте в розділі "Свята".
Фото: pixabay.com, відкриті джерела в МережіТвітнуть -->
Live Journal
Категория: Красота